GÖZ ÇEVRESİ

GÖZ ALTI ÇÖKÜKLÜĞÜ VE KIRIŞIKLIK

Redensity II ve Botox

Uzun zamandır göz altı çöküklüğüm için yöntem araştırıyordum. 34 yaşında bir kadın ne kadar çökmüşsün sözlerini duyunca bu araştırmalarını sonunda uygulamaya dönüştürme kararı alır.
Gittiğim dermatolog göz üstüne birşey yapılmasını doğru bulmadığını belirtti. O yüzden üst göz kapağı ve kaş arasına birşey yaptırma orası çukur idare et dedi. Göz altı çöküklüğüm için Redensity II (2 şırınga) (1 ölçü 1200 tl, 2 ölçü yaptırdığım için 2400 tl ) ve kaz ayağı ve alın çizgilerim için Dysport (150 ünite) yani botox önerdi (720 tl). İşlemi o gün kabul edip yaptırdım. (Kredi kartına 6 taksit yapıldı.) (Ağustos 2015)

Öncesinde krem vs gibi uyuşturucular sürülmedi. Çünkü acılı bir işlem değil. Ayrıca araştırmalar o tarz ürünler sürmenin etki (kalıcılık) süresini düşürdüğünü ortaya çıkarmış. Sonrasında buz vs. de koymayı önermedi.

İşlemden önce kan sulandırıcı maddeler kullanmamak gerekiyor. Aspirin, yeşil çay vs.
Redensity şırıngası ucuna uzun kanül takıp onla göz alt köşeden bir noktadan girip yapıyor işlemi. Böylece bir den çok noktaya delik açmamış oluyor. Kesinlikle acı hissetmedim Redensity'de. Ama sonra botox kısmına başladı, o kısa uçlu bir şırınga ile yapılıyor. Birazcık acı hissedebiliyorsunuz, özellikle kaş ortasına uygularken.

İlk gün (08.08.2015):
Yapılmadan önce alnıma bazı noktalar işaretledi kalemle. Redensity 15 dk, botox 20 dk da uygulandı. Aşağıdaki fotoğraflar dr tarafından yapılmadan hemen önce(noktalılar) ve yapıldıktan hemen sonra (noktalar silinmiş) çekilmiştir.O gün banyo yapmamam, 6 saat içinde yatar pozisyona geçmemem önerildi. Gördüğünüz gibi kesinlikle morarma olmadı. İğnenin girdiği nokta sanki hafif şiş gibi ama o da farkedilmiyor. Botox ise etkisini 3 gün sonra göstermeye başlayacak.

Çok daha eskiden PRP yaptırmıştım, çok fenaydı, kanıyordu işlem uygulanırken, uyuşturucu krem sürülmesine rağmen çok acıyordu, bir de peşine 4-5 gün mor geziyordum. 5 seans yaptırmıştım ve en küçük bir fayda görmemiştim o işkence seanslar sonrası. Hadi göz altım dolgunlaşmadı, rengi açılmadı, bari cildimdeki gözenekleri küçültseydi. Onu bile yapamamıştı PRP. O yüzden bilinçaltımda çok negatiftim bu ışık dolgusu öncesi. Ama hiç acımaması ve morarmaması resmen şok etti beni. Peşine arkadışımla dışarı çıktım vs. hiçbirşey olmamış gibi:)

İlk açık havadaki fotolarım:

İkinci gün (09.08.2015):

İnternetten yorumları okumaya, araştırmaya devam ediyorum. Sürekli aynaya bakıyorum:) Birileri ödem oluşmasından ve bu ağlamış gibi görüntünün 1 ay geçmemesinden bahsetmiş, ilk gün onlarda da bir sorun yokmuş. Benim de bugün sanki o kanül giriş kısmında şişlik var, sağ tarafımda daha fazla. Ama bilemiyorum orası botoxtan mı şiş yoksa kanülden mi.

An itibariyle memnunum, ağrı sızı, morluk vs. yok. En azından gözyaşı oluğumun çöküklüğünden kurtuldum.

3. gün (10.08.2015) :
Bugün Pazartesi, iş yerimde çektim fotoğrafları. Kimse anlamadı. Yaptırmayı düşünen arkadaşıma söyledim, çok şaşırdı. Morluk konusunda bir fark yok şuan ve iğne yerinde şişlik var dikkatli bakınca dedi. Ben de farkındayım o ödemin. İnşallah geçer. Elmacık kemiklerim üstünde bir kabarıklık olarak kalmasını istemem. O kısım kabarık olunca dr göz altını doldurmuş olsa bile yine yanağa göre çukurmuş gibi görünüyor :(Yine de şimdilik memnunum. Göz yaşı oluğumdaki çöküklük gitti düzleşti bu sayede. Botox da hafif hafif etkisini göstermeye başladı. Alnımı zorlarsam kırışıyor ama eskiden yaptığım diğer orta seviyeli germe hallerinde kırışmıyor. Ya da ben kırıştırmamayı öğreniyorum.


4. gün (11.08.2015):
Şişler inmeye başladı. İşlemden dolayı olan iğne yerlerindeki morluklar küçük de olsa henüz geçmedi. Sol göz altı çok güzel olmasına ragmen sağ göz altım neyazıkki sanki daha az dolgu konmuş gibi. Sağ tarafı beğenmiyorum. Neyse 10 günlük süre dolsun da kontrole gidince zaten ekleyecek yine dolgu ozaman söylerim ona fazla koyar heralde. Bu arada sağ göz alt kirpiğimin orda seyirme var 2 gündür umarım geçer. Dışarı çıkarken zaten çok makyaj yapan bir tip değildim, şimdi de kapatıcı vs. hiçbirşey sürmüyorum. Zaten anlaşılmıyor operasyon. Yüzümde görünen güneş lekelerinin de bu operasyonla ilgisi yok, yaz mevsiminde olduğumuzdan çıkıyor kışa geçiyor. Tabi göz yaşı oyuğum eskiden çökükken güneşi dik alıyordu ve bu yüzden çok güneş lekesi o kısım. Altı dolup orası yukarı kalkınca tabi belirginleşti. Umarım keseyle vs. güneş lekelerimden kurtulurum kışa. Yoksa başka yöntemler vs. düşünmek lazım lazer gibi.


5. gün (12.08.2015):

Bugün de dışardan foto koyayım J8. gün (15.08.2015):

Bu gün de fotolar ev ortamı ışığıyla J
15. gün (22.08.2015):
Bugün kontrole gittim. Diyaloğumuzu aktarayım.
Ben: “Sol göz altım çok güzel oldu. Ama sağ göz altımın daha çökük. Bir de göz yaşı oluğu güzel doldu ama tam kirpiklerin altı her iki gözde de dokunulmamış, oralara da dolgu koyabilir miyiz?”
Dr: “Kirpik altına koyulamaz. Çünkü göz çevresi kemiği dışında göz çukuruna dolgu konamaz. Dolgu kemiğin olduğu yerlere konur kasın altına.” dedi.
Bu biraz hayal kırıklığı yarattı tabi bende. Tamam gözyaşı oluğu önemli. Ama ikinci sırada da kirpiklerin altında kemikle göz arasındaki mesafenin çöküklüğüne de birşey yapılabilse iyi olurdu.

Ben: “Ayrıca elmacık kemiklerimin üstünde şişlik inmedi o kalıcı mı, ağlamış gibi duruyor sanki.”
Dr: “Elmacık kemiklerinin daha dolgun hale gelmesi botoxun kaşlarını kaldırmasıyla olmuştur ama millet zaten elmacıkları doldurmak ister seninki doğal, güzel duruyor” dedi.
Sonra sağ göz altına bastırararak parmaklarıyla kemiğimi kontrol etti. Sağ tarafa da yapıp kıyasladı.
Dr: “Sağ göz çukurun soldan daha aşağıda. Yani kemik daha aşağıdan başlıyor. Ondan sağ daha çökük duruyor” dedi.
Nasıl oluyor öyle birşey anlamadım, kafatasımda tek göz oyuğum yukarda teki aşağı da mı yani! Saçma bir mazeret gibi geldi neysseL
Bugünkü dolgunun çok az kısmını sol göz altına kirpikler altına tam gelemese de yakın kemik üstüne koydu. Geri kalanını sağa koydu. Bu sefer kanülle 2 hafta önceki gibi yine aynı göz bitiş hizasından girmedi de göz bebeği hizasında elmacık üstünden girdi, yani ortadan.  İşlem bitince sağ taraftaki dolgu aşağıda, çökük yerde değil gibi görünüyordu.

Ben: “Tamam kemik olmayabilir yukarda ama ben hergün elimle masaj yaparak yukarı göze doğru itsem bu sağ taraftaki dolguyu olmaz mı”
Dr: “Önermiyorum. Çünkü göz oyuğuna yani kemiğin arkasına kaçarsa iltihap vs olur.” Dedi.

Neyse bakalım biraz geçsin bu garip şişlik de geçer heralde, oturur sağ taraf.

Çıkışta gittiğim restoran’dan fotom:


#Göz altı çöküklüğü #Göz çevresi çizgi #Redensity II #Işık dolgusu #Botox

20 yorum:

 1. Bu anlattıkların çok etkileyici... :) sanki birebir yaşamış gibiyim. :) Geçmiş olsun canım, herhangi bir negatiflik yasamamana çok sevindim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, umarım ilerleyen günlerde de yaşamam:)

   Sil
 2. Goz ustune de yaptirmayi dusunuyomusunz cukurluk icin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kesinlikle ilk amacım zaten göz üstüydü. Yurtdışı sitelerden buldum method ( http://draharonov.com/photo_gallery_upper_eyelid_fillers.html ) ama İstanbul'da bunu öneren ya da yapan birini bulamadım. O yüzden göz altıyla başladım şimdilik.

   Sil
 3. geçmiş olsun çok..bana kalırsa üst göz kapağı dolgusu yaptırmayı düşünürsen gidecek ancak çökkün ifade :(((

  http://draharonov.com/photo_gallery_upper_eyelid_fillers.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Nur, kesinlikle katılıyorum. Ama bunu önermedi sorduğum drlar. Bu yolladığın siteyi de yollamıştım gözaltımı dolduran dr'a. O da araştırmış kendi estetik forumlarında digger dr'lara da sormuş. Ama kimse önermemiş. O yüzden bilemedim şimdilik ben de böyle idare edeceğim. Üst gözkapağına yaptıran birisi çıkıp haber verse çok iyi olur.

   Sil
 4. Bence gayet güzel olmuş Elif hn iyi günler de kullanin.Eger sakincasi yoksa doktorunuzun ismini alabilirmiyim .Bende bu islemi yaptırmak istiyorum o yüzden iyi bir doktor araştırmasi icindeyim .Bilgi için simdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Esteticha Ataşehir'de Dr. Evren Gökçeşme'ye yaptırdım. Bildiğim için gitmedim. Esteticha yakın diye internetten gördüm gittim ilk defa. Orda da bu gibi işleri dermotolojik estetik olarak sınıflandırıyorlar. O yüzden bu dermatolog yaptı. Ama tavsiye edemiyorum ne yazıkki. Kişilik olarak çok iyi. Ama bence dermatolog değil estetik cerrah gibi çok iyi bir estetik bakışa sahip milimetrik ve tecrübeli biri yapmalı bu işleri. Sol göz altımdan çok memnunum ama sağ göz altım rezalet bence. İşlemi tavsiye ederim ama dr'u çok iyi araştırın derim. Umarım siz güzel sonuçlar elde edersiniz.

   Sil
 5. Bende dudunuyorum kararsızım

  YanıtlaSil
 6. İyi günler. Göz yapılarımız çok benziyor. İşlemin kalıcılığı kaç ay sürüyor acaba? Bir de işlemi tekrardan yaptırdınız mı? Yani tekrar yaptırmaya değer bir işlem mi sizce? Cevap verirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tekrar yaptırmadım tam 2 sene oldu. Kalıcılığı 1 sene sürüyor. Benim sağ göz altımda bir bombelik oluştuğu için onun görünümünden rahatsızım. Tabi Dr'unuzu iyi seçin ki bu tarz hatalar olmasın. Ama diğer göz altımdan memnunum. Tekrar birşeyler yaptırmak istiyorum tabi. Ama ne olsun henüz karar veremedim. O bombelik problemini de çözmek istediğimden etkin bir yöntem olsun istiyorum. Kök hücre ya da saten yüz germe vs. araştırıyorum şu aralar. Sizin de önerileriniz olursa sevinirim.

   Sil
  2. 1 seneyse çok iyiymiş. Bu tarz bir hata olmasaydı tekrar yaptırır mıydınız acaba? Yani 1 sene boyunca o memnunluk hissi oluyor mu ya:) Çünkü zamanla eriyen bir madde olduğu için atıyorum 3 aydan sonra yavaş yavaş çökkünlük başlıyor, 6 ay sonrası memnuniyet oranı yüzde 30 lara düşüyor gibi hissiyatlarınız oldu mu:)? Yoksa 1 sene boyunca özellikle sol gözünüz için evet ya iyi ki yaptırdım dediniz mi? O ilk günlerde ki dolgunluk ve memnuniyet hissi var mıydı 1 sene sonunda? Sorular saçma biliyorum ama benim yaşım 28 ama inanın sırf göz altı çökkünlüğumden dolayı en az 40 dersiniz. Erkek olduğumdan dolayi makyajda yapamıyorum:) Valla akıl verirseniz sevinirim ya.
   Bu arada blefaroplasti denilen bi operasyon var. Tam olarak ne işe yarıyor çözemedim ama göz kapağı ameliyatı olarak da geçiyor. Sizin üst göz kapagı sorununa çözüm olabilir bir araştırın isterseniz.
   İyi günler

   Sil
  3. Evet bende 1 yıl sürdü yani en azından iyi göründü gözüme sol göz altı, ama o hala güzel görünüyor sağ ile karşılaştırınca:) Siz de yaptırabilirsiniz tabiki ama dediğim gibi hata olursa çok üzülüyor insan.
   Üst göz kapağı ameliyatları hep duyduğum üst kapağı derisinin sarkıp gözü kapattığı durumlar için. Yani çökme için değil. İyi günler

   Sil
 7. Göz altı ışık dolgusu yaptırdım sağ göz altı çok sisti dokunduğunda mercimek gibi şişlik var sert ve karşıdan bakınca çok belirgin ve kötü 5 gün oldu yaptirali hala duzelmedi sabahtan beri ağlıyorum geçermi sizde şişliği farketmedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok üzüldüm öyle olduğuna. Ama sizinki daha yeni belki ödem felandır, iner. Gerçi benim sağ göz altı ilk baş nasıl kötüyse hala öyle. Resimlerde her açıdan anlaşılamayabiliyor. Ama canlı bakınca sağ göz altımda şişlik var ve hemen altındaki yanakla birleşme çizgisi çökük, burun yanındaki yanak da şişik olduğundan ağlamışım gibi bir görüntü var her daim. Drunuza kontrole gidince sorarsınız zaten, ama kabul edeceğini de sanmam masaj yap vs der geçer benimki gibiyse:(

   Sil
 8. Merhaba bende yeni yaptırdım sağ göz altım daha çökük ve morluklarım azalmadı yaptırmalı 3 gün oldu dolgu kaş güne oturur acaba. Biliyomusun uz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba morluklar çok farketmiyor bence. Ama orası artık çökük olmadığından daha az gölge oluyor. Bence dolgu 1 haftada oturmuş oluyor. Aslında yapılır yapılmaz da düzgün oluyor ama işte iğne izleri vs gitsin diye 1 hafta dedim.

   Sil
 9. Merhaba İsmim Gül, yeni yaptırdım ben de. Kaşımın altında bir ödem oluştu şiş duruyor, ve bi gözümün altında gamze gibi kırışıklık çöküklük var. 4. günüm geçer mi dersiniz. Yani elmacık keğimin üstü göz torbamın altında bi ödem var hissedebiliyorum. ne dersiniz? geçer mi? doktor geçer dese de ikna olamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım geçmiştir. Benimkinde yapılınca nasılsa öyle kaldı. Yani değişmedi. Sol gözaltım drdan çıkınca da güzeldi, sağ da gariplik vardı. Bu da değişmedi sonraları.

   Sil
 10. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil